skip to Main Content
WORDPRESS

WORDPRESS

ČO JE WORDPRESS ?

WordPress je bezplatný a open source redakčný systém (CMS) založený na PHP a MySQL. Je vyvíjaný pod licenciou GNU GPL. Funkcie zahŕňajú architektúru pluginov a šablónový systém. Je spojený s blogovaním, ale podporuje aj iné typy webového obsahu, vrátane tradičných e-mailových konferencií a fór, mediálnych galérií a internetových obchodov.

WordPress používa viac ako 60 miliónov webových stránok, vrátane 30,6% z 10 miliónov najvýznamnejších webových stránok od apríla 2018, WordPress je najobľúbenejší systém správy webových stránok, ktorý sa používa. WordPress bol tiež použitý pre iné aplikačné domény, ako sú všadeprítomné zobrazovacie systémy (PDS).

Má širokú užívateľskú a vývojársku komunitu, počet stiahnutí verzie 3.0 samotnej dosahuje takmer 10 miliónov.

WordPress je používaný na viac ako dvanástich percentách celého svetového internetu, prekonáva tak OpenSource CMS ako Joomla či Drupal, ktoré sa držia pod desiatimi percentami.

Kvôli fungovaniu musí byť WordPress nainštalovaný na webovom serveri, buď ako súčasť internetového hostingového systému ako WordPress.com, alebo počítača so softvérovým balíkom WordPress.org, aby slúžil ako sieťový hostiteľ sám o sebe. Miestny počítač môže byť použitý na testovanie a učebné účely pre jedného používateľa.

 

 

TÉMY:

Používatelia WordPress môžu inštalovať a prepínať medzi rôznymi témami. Témy umožňujú používateľom zmeniť vzhľad a funkčnosť webových stránok WordPress bez toho, aby zmenili kód jadra alebo obsah stránky.

Každá webová stránka programu WordPress vyžaduje, aby bola prítomná aspoň jedna téma a každá téma by mala byť navrhnutá pomocou štandardov WordPress so štruktúrovaným PHP, platným HTML (HyperText Markup Language) a kaskádovými štýlmi (CSS).

Témy je možné priamo nainštalovať pomocou nástroja na správu aplikácie WordPress „Appearance“ na palubnej doske alebo priečinky s témami sa môžu kopírovať priamo do adresára motívov, napríklad cez FTP. PHP, HTML a CSS nájdené v témach môžu byť priamo modifikované tak, aby zmenili tému správania, alebo téma môže byť „detská“ téma, ktorá zdedí nastavenia z inej témy a selektívne prepíše prvky.

Témy WordPress sú vo všeobecnosti rozdelené do dvoch kategórií: zadarmo a prémiové. Veľa voľných tém je uvedených v adresári tém WordPress a prémiové témy sú k dispozícii na zakúpenie na trhoch a jednotlivých vývojárov WordPress.

Používatelia WordPress môžu tiež vytvárať a rozvíjať vlastné vlastné témy. Bezplatná téma Underscores vytvorená vývojármi WordPress sa stala populárnym základom pre nové témy.

 

 

PLUGINY:

WordPress architektúra pluginov umožňuje používateľom rozšíriť funkcie a funkčnosť webových stránok alebo blogov. Od marca 2018 má WordPress k dispozícii viac ako 55,286 doplnkov [18], z ktorých každá ponúka vlastné funkcie a funkcie umožňujúce užívateľom prispôsobiť svoje stránky ich špecifickým potrebám.

Tieto prispôsobenia sa pohybujú od optimalizácie vyhľadávacích nástrojov po portály klientov, ktoré sa používajú na zobrazovanie súkromných informácií prihláseným užívateľom, systémom správy obsahu, funkciám zobrazujúcim obsah, ako je pridanie miniaplikácií a navigačných panelov.

Nie všetky dostupné pluginy sú vždy s krokami aktualizácie a v dôsledku toho nemusia fungovať správne alebo nemusia fungovať vôbec. Väčšina pluginov je k dispozícii prostredníctvom aplikácie WordPress sami, a to buď stiahnutím a inštaláciou súborov manuálne cez FTP, alebo prostredníctvom ovládacieho panela WordPress. Mnohé tretie strany však ponúkajú pluginy prostredníctvom vlastných webových stránok, z ktorých mnohé sú platené balíky.

WordPress tiež obsahuje integrovaný manažment odkazov; vyhľadávač priateľský, čistý permalink štruktúra; schopnosť priradiť viaceré kategórie k príspevkom; a podpora pre označovanie príspevkov. Sú zahrnuté aj automatické filtre, ktoré poskytujú štandardné formátovanie a styling textu v príspevkoch (napríklad konverziu bežných cenových ponúk na inteligentné cenové ponuky).

WordPress tiež podporuje štandardy Trackback a Pingback na zobrazenie odkazov na iné stránky, ktoré sú prepojené s príspevkom alebo článkom. Príspevky WordPress možno upravovať v HTML, pomocou vizuálneho editora alebo pomocou jedného z viacerých doplnkov, ktoré umožňujú rôzne prispôsobené funkcie úprav.

Back To Top